İş Ortağımızdan


Ankara Toptancı Halinin eski ve köklü firmalarından ve Med Yemek & Servis’in iş ortağı olan Süslü Babacan Manav’ı şimdiki sahipleri Atalay Demirci ve Kadir Bey ile bir röportaj yaptık.

DSC01255 

Sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?

1928 yılından beri faaliyetteyiz. Aslen Haymanalıyız. Biz de bu bir aile işi… Herkes severek, canla başla çalışıyor. Müşterilerimize en iyiyi sunmak için nesillerdir kendimizi geliştirmeye, değişen müşteri ve sektör taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz. İsim önemli bizim işimizde. Bunun için daima en iyiyi hedefleyerek bugünlere geldik.

Meyve-sebze seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

İlk olarak dış görünüşünden belli olur. Elleyince de yumuşak değilse, sertse tazedir. Gözle de aslında belli oluyor. Yerli domates ince kabuk olur örneğin. Aslında her şeyden öte belki de mevsiminde olmasına dikkat etmeliyiz. Artık domates, salatalık, biber, patlıcan, bunlar 12 ay bulunabilir. Ama yine de her şeyi mevsiminde yemek en sağlıklısı. Zaten biz de kışa hazırlık yapılır, bilirsiniz. Neden? Sağlıkla tüketelim diye, öyle yapmak lazım.

Kaliteli gıda demek, sağlık demek!

Siz kendi alımlarınızda neye dikkat ediyorsunuz?

Biz zaten belli başlı firmalar ile çalışıyoruz. Onlar da belli yerlerden getiriyor. Her şeyin geldiği yeri belli, yurdu belli. Bazen özel talepler gelebiliyor çalıştığımız yerlerden. O zaman direkt yerini arıyor, ürünün en tazesine ve güzeline ulaşıyoruz. Ankara’ya özel getirebiliyoruz. Müşterilerimize bulabildiğimiz her meyve-sebze veya diğer tüm gıdalar için daima yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ve bunu günlük yapıyoruz. Zaten diğer güne kaldı mı yumuşuyor, bu şekilde asla sunmuyoruz. Yine bir diğer önemli konu başta da söylediğimiz gibi mevsiminde meyve-sebze. Her zaman, her ürünün mevsiminde güzel olduğunu biliyoruz. Bizimle aynı anlayışa sahip müşteriler ile çalışıyoruz. Med Yemek & Servis ailesi ile aynı anlayışta buluştuk, yıllardır birlikte çalışmaktan dolayı mutluyuz. Her şeyin başı güven. Güveni sağlayan da kalite. Kaliteli gıda demek, sağlık demek!

DSC01266

Ankara Toptancı Hali’nin eski yüzlerindensiniz, mesai ne zaman başlıyor sizde?

Biz de mesai gece 12’de başlar. Yeşillik satan esnaf o saatte başlar işine, gün doğumuna bitirir işlerini. Diğer esnaf için arabalar gece 2’de gelmeye başlar. Sabaha kadar devam eder satışlar. Sabah 10 gibi hesabı kapatır, 11 gibi de kapatırız. Öğleden sonra 2, 2 buçuktan sonra kimse kalmaz buralarda. Balık hali var bir de. Orada da gece mesaisi yapılır. Gün doğumuna kalmaz. Biz mesela, önemli bir market zincirinin balıklarını karşılarız. Levrek, alabalık, çupra… Ankara’da bulabileceğiniz en iyi balıklar…

Peki, kişisel alışveriş için Hal uygun mu?

Burada bizim dükkanda yapılır. Hal’de iki üç dükkan da yapılıyor, sayılıdır. Onun da en geç sabah 8’de burada olması lazım. Halin içerisinde, merkezinde perakende satış yoktur ancak. Orada kasayla satılıyor. Adı üstünde, Toptancı Hal diyoruz. Kızılay’da bir dükkanımız var ama her zaman bekleriz.